Centrum Transferu Technologii Meditransfer IITD Sp. z o.o. jest podmiotem powstałym w podczas realizacji programu krajowego Spin-Tech w latach 2013-2017, którego celem była poprawa współpracy nauki i biznesu poprzez utworzenie w strukturach krajowych jednostek naukowych centrów transferu technologii, dedykowanych komercjalizacji.

Projekt SPIN-TECH realizowany był w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego celem było powstanie i rozwój spółki SPIN-US w zakresie obsługi procesu komercjalizacji wiedzy i technologii.W efekcie realizacji projektu „Meditransfer” została wyposażona w narzędzia niezbędne do realizacji celów statutowych, do których została powołana tj. komercjalizacji.

Instytut

Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej został założony w 1952 r. przez Polską Akademię Nauk. Głównym założycielem i pierwszym dyrektorem Instytutu był Profesor Ludwik Hirszfeld, znany polski immunolog i mikrobiolog.

Instytut od początku swego istnienia był wiodącą placówką naukową w Polsce w dziedzinie immunologii i terapii doświadczalnej, prowadząc równocześnie badania w zakresie chorób nowotworowych, immunogenetyki, immunochemii, mikrobiologii, chorób infekcyjnych, w tym wirusologii. Pracownicy naukowi Instytutu od wielu lat prowadzą współpracę z wieloma placówkami naukowymi na świecie, głównie w Europie, USA i Kanadzie.  Instytut w swojej działalności pozostaje blisko związany z medycyną, opracowując eksperymentalne terapie, służące leczeniu chorób, których wyleczenie nie jest możliwe przy użyciu standardowych terapii. Dobrym przykładem jest tutaj eksperymentalna terapia bakteriofagowa, która od 2005 roku jest realizowana w Ośrodku Terapii Fagowej. Najnowszym przykładem  terapii eksperymentalnej jest realizowany od 2023 roku projekt terapii CAR-T służącej leczeniu onkologicznemu szpiczaka plazmocytowego.

Ponad siedemdziesięcioletnia historia Instytutu jako placówki naukowej bogata jest w znamienne fakty i wydarzenia. Do roku 2019 w Instytucie przyznano 417 stopni doktora, przeprowadzono 124 przewody habilitacyjne, tytuł profesora przyznano 43 naukowcom. Pracownicy naukowi Instytutu otrzymywali nagrody państwowe, nagrody PAN, byli autorami wielu zgłoszeń patentowych i patentów, w tym zagranicznych. Kilkudziesięciu pracowników naukowych Instytutu pracowało/pracuje nadal za granicą, głównie w USA, często na eksponowanych stanowiskach. Wszystkie te fakty dobitnie

Pod koniec lat 70-tych Instytut zatrudniał ponad 400 pracowników, miał swój ośrodek hodowlany w Trestnie k/Wrocławia, ośrodek hodowlany szczepów myszy wsobnych, zwierzyniec doświadczalny, pracownię izotopową II klasy, był siedzibą Polskiej Kolekcji Mikroorganizmów, banku linii komórkowych. Tych jednostek usługowych w ramach Instytutu jest obecnie dużo więcej, wszystkie pracują na rzecz umożliwienia i ułatwienia prowadzonych tu badań; przykładowo można wymienić następujące: Pracownia Mikroskopii Konfokalnej i Cytometrii Przepływowej, znakomicie wyposażona Pracownia Spektroskopii NMR, Kolekcja Linii Komórkowych, Pracownia Biosensora BIAcore, ośrodek NeoLek z akredytacją na wykonywane procedury analityczne, Pracownia Analiz Instrumentalnych.